2 sierpnia 2021 Fraud Prevention

Jak wykrywać Invalid Traffic i podnieść jakość kampanii digital?

dashboard2
PragmaticAD » Blog » Jak wykrywać Invalid Traffic i podnieść jakość kampanii digital?

Wykrywanie Invalid Traffic jest jednym z kluczowych elementów walki z fraudem i ratowaniem budżetów reklamowych przed wydawaniem na bezwartościowy ruch.

Według serwisu Statista.com 2020 roku oszustwa reklamowe spowodowały straty gospodarcze w wysokości 35 miliardów dolarów na całym świecie. Wielkość globalnego rynku reklamy cyfrowej oszacowano na 333 miliardy dolarów, co oznaczałoby, że oszustwa reklamowe stanowią około 10 procent całości wydatków na reklamę cyfrową.

Co to jest Invalid Traffic(IVT)?

Invalid Traffic, to techniczne określenie wyświetleń reklam generowanych przez boty lub zautomatyzowane skrypty do wywoływania kliknięć. IVT jest często mylone z oszustwami reklamowymi, ale nie cały nieprawidłowy ruch jest złośliwy. Do nieprawidłowego ruchu mogą się zaliczać przypadkowe kliknięcia w reklamę, spowodowane inwazyjną formą wyświetlania reklamy. Mimo to wykrywanie wszystkich form IVT jest niezbędne do ochrony wydatków i pewności, że ​​wyświetlenia są prawidłowe i odpowiednio widoczne.

Nieprawidłowy ruch może zawierać:

 • Kliknięcia lub wyświetlenia generowane przez wydawców, którzy klikają własne aktywne reklamy
 • Powtarzające się kliknięcia lub wyświetlenia reklam wygenerowane przez co najmniej jednego użytkownika
 • Implementacje reklam, które mogą powodować dużą liczbę przypadkowych kliknięć
 • Wydawcy zachęcający do klikania reklam
 • Zautomatyzowane skrypty do wywoływania kliknięć

Rodzaje nieprawidłowego ruchu

Media Rating Council wyszczególniło dwa główne rodzaje invalid traffic:

General Invalid Traffic (GIVT) – Ruch generowany przez boty tzw. non-human traffic. GIVT można zidentyfikować za pomocą rutynowych metod filtracji za pomocą list lub standardowych kontroli parametrów. Jednak jeśli nie są monitorowane i odpowiednio rozliczane, mogą wpłynąć na analitykę internetową i zaburzyć ocenę wpływu poszczególnych kanałów marketingowych.

Sophisticated Invalid Traffic (SIVT) – Jest to znacznie trudniejszy do wykrycia ruch, ponieważ wymaga zaawansowanej analityki do śledzenia nieprawidłowości. Wzorce działania są tutaj często zmieniane, więc jest to ciągła praca nad zapewnieniem bezpieczeństwa.

Możemy wyodrębnić metody SIVT takie jak:

 • AdWare
 • Malware
 • Cookie Stuffing
 • Zamiana proxy
 • Podmiana realnej domeny z której pochodzi ruch
 • Podmiana lokalizacji użytkownika

Jak zapobiegać stratom budżetów na Invalid Traffic?

Wykrywanie Invalid Traffic ma wpływ na firmy z każdej branży, które działają w Internecie. W PragmaticBOX w celu automatyzacji wykrywania nieprawidłowości w ruchu w czasie rzeczywistym, stosujemy nasze autorskie algorytmy w module Fraud Prevention, które pozwalają wprowadzić oszczędności w budżetach reklamowych. Invalid Traffic buduje wyłącznie złudne wrażenie jakości lub wolumenu pozyskiwanego ruchu. Należy jednak pamiętać, ze błędna analityka nieprawidłowego ruchu, jest bezpośrednio połączona z błędnymi inwestycjami w promocję w pozostałych kanałach.

facebook linkedin twitter search-icon